שבוע הזיכרון | פנים

שבוע הזיכרון

"עוד לא אבדה תקוותנו, התקווה בת שנות אלפיים: להיות עם חופשי בארצנו, ארץ ציון ירושלים"... שבוע הזיכרון הוא מקבץ של ימים לאומיים שבהם מציינת מדינת ישראל את המעבר משואה לתקומה. שבוע זה נפתח ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, בכ"ז בניסן. ביום זה מתייחדים עם זכרם של שישה מיליון הקורבנות היהודים שנספו בשואה. ברחבי הארץ נערכים טקסים ציבוריים וקהילתיים שמטרתם לזכור את המתים, להושיט יד לניצולים, לציין את סיפורי הגבורה של המורדים ושל היחידים שמסרו את נפשם. ליום זה צביון של אבל וכובד ראש: דגלי המדינה יורדים לחצי התורן, כלי התקשורת משדרים תכנים העוסקים ברוח היום, ובבוקר מושמעת ברחבי הארץ צפירה בת שתי דקות להתייחדות עם זכר הנספים.

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה חל בתאריך ד' באייר, יום לפני יום העצמאות, באופן הכורך יחד את השמחה והעצב. יום זה מוקדש להנצחת זכרם של הנופלים והנופלות במלחמות, בקרבות ובפעולות האיבה, במהלך כל שנותיה של מדינת ישראל והיישוב היהודי שקדם לה. בערב יום הזיכרון נסגרים בתי הקולנוע והמסעדות, וצפירת זיכרון מבשרת את פתיחת אירועי היום. הדגלים מורדים לחצי התורן וברחבי הארץ נערכים טקסים. במהלך היום מתקיימים טקסים ממלכתיים, קהילתיים ומוסדיים, ובמהלכם מושמעת צפירה נוספת. בבתי הקברות הצבאיים מתקיימות אזכרות להתייחדות עם זכר הנופלים.

יום העצמאות חל בה' באייר, יום ההכרזה על הקמת מדינת ישראל בשנת תש"ח (1948). זהו יום חגה של מדינת ישראל החוגגת ברחבי הארץ. בערב יום העצמאות מעלים את הדגלים לראש התורן, ובהר הרצל מתקיים טקס הדלקת משואות ממלכתי. במקומות רבים מתקיימים מופעי זיקוקים והופעות מוזיקה ובידור, ובבתי הכנסת מתקיימות תפילות חגיגיות. ביום זה נוהגים ללבוש כחול לבן, לתלות דגלים בכניסות הבתים ובמכוניות, לצאת לטבע לטיולים ופיקניקים. במהלך היום מתקיימים חידון התנ"ך הבינלאומי לנוער, טקס חלוקת פרסי ישראל, ואירועים חגיגיים נוספים.

 

 

אירועים סביב החג

No Results Found for This Selection

הארגונים שלנו