אלוהים והמפץ הגדול: גילוי ההרמוניה שבין מדע לרוחניות | פנים

אלוהים והמפץ הגדול: גילוי ההרמוניה שבין מדע לרוחניות

תאריך: 
ב, דצמבר 2, 2019
שעות: 
12:00 - 13:00

הרצאה אורח של המחבר דניאל מט לרגל יציאת ספרו החדש לאור

המחבר דניאל מט מגיע למכון שכטר במסגרת סדרת הרצאות על ספרו החדש “אלוהים והמפץ הגדול: גילוי ההרמוניה שבין מדע לרוחניות” 

********************************************

אלוהים והמפץ הגדול / דניאל חנן מט

בתרבות של ימינו משמשת תיאוריית “המפץ הגדול” כמיתוס הבריאה המדעי. לרבים היא המירה את האמונה באלוהים בורא עולם, אמונה מכוננת המעניקה משמעות לחיים, באמונה במדע ובטכנולוגיה. אך על השאלה מה מעניק המדע יש לענות בכנות: קִדמה בכל תחום פרט לאחד, המשמעות האולטימטיבית של החיים.

אלוהים והמפץ הגדול מקיים דיאלוג בין שני תיאורי הבריאה, זה המקראי וזה המדעי. הוא ממזג באופן מקורי תובנות של הגישות המסורתיות ללימוד התורה, במיוחד קבלה וחסידות, יחד עם התובנות העכשוויות של הפיזיקה והקוסמולוגיה. בין היתר הוא בוחן כיצד תיאוריית המפץ הגדול מאתגרת אותנו לדמיין מחדש את אלוהים וגם איך היא עוזרת לנו לגלות ממד רוחני, כזה שבכוחו להחזיר לחיינו את תחושת הפליאה וההשתאות.

הדילוג בין העולמות, הדיון הבהיר במושגים כמו “איִן” ורִיק קוואנטי, שבירת הכלים ושבירת הסימטריה – כל אלה הופכים את אלוהים והמפץ הגדול לחוויה מאלפת בעבור אלה שמבקשים לדלות את הטוב שבכל עולמות הדעת.

דניאל חנן מט שימש כפרופסור בברקלי, קליפורניה, וגם לימד באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא פרסם כ-15 ספרים, ובהם “לב הקבלה” שראה אור בעברית. הישגו העיקרי הוא תרגומו לאנגלית של ספר הזוהר, The Zohar: Pritzker Edition, המלווה בהערותיו. מהדורה רבת-כרכים זו זכתה לשבחים על היותה “תרומה מונומנטלית להיסטוריה של מחשבת ישראל”.

“דניאל מט מאחד את היהדות מחדשחיבור חד-פעמי העושה שלום אמת בין אמונה ומדעבין מיסטיקה לפסיכולוגיהומתווה דרך של זהב לעתיד לבוא”.

דב אלבוים

ספר שהוא שיחה מרתקת בין המדע והיהדותבעיקר זו המיסטיתבשאלת השאלות – איך נוצר היקום שלנואיזו מוזיקה רוחנית נוצרת בהפגשה הזו וכיצד כל זה מזמין אותנו להגביר בעולמנו את תחושת החיים והפליאה“.

ד”ר מלילה הלנראשד

Location: 
Address: 
חדר 102, קמפוס מכון שכטר למדעי היהדות, רחוב אברהם גרנות 4,
ירושלים
ישראל

הארגונים שלנו