כיכר העיר - בימה ליהדות ישראלית | פנים

פנים
כיכר העיר - בימה ליהדות ישראלית

טעימה מהשנתון המרתק של ארגון פנים בהוצאת רכס על טקסי חיים הנהוגים בישראל של ימינו (תוכן העניינים + פרק בנושא חתונה פרי עטו של תומר פרסיקו)

'כיכר העיר' הוא סיפור מסעה של היהדות הישראלית כל פעם למחוזות אחרים. הגליון הראשון עוסק בטקסי חיים ישראלים. 20 כותבים וכותבות ברגישות רבה ובעין חודרת משתפים אותנו בתובנות, חוויות, עובדות, מידע הסטורי והשלכותיו לחיינו וימינו אנו.  כתב העת יצא אחת לשנה כגליון נושא, במתכונת ספר ואסופת כותבים.

'כיכר העיר' (ארגון פנים בשיתוף הוצאת 'רכס' פרויקטים חינוכיים) מוקדש לזכרו של מיכאל בהט ז"ל חבר קיבוץ כפר בלום, מחלוצי ההתחדשות היהודית בחינוך, הגות ומעשה.

 

הציונות הצליחה להקים ולבנות מדינה אולם להישג המדהים הזה היו מחירים. אחד הגדולים והקשים שבהם היה כישלון תפיסת היהודי החדש. המהפכה הציונית גרמה לניתוק של רבים ממורשתם, מההיסטוריה שלהם וממשפחתם. כתוצאה מכך נדחקו לשוליים נדבכי תרבות יהודית עשירים ורבים.

 

לאחר מלחמת ששת הימים (שיח לוחמים), מלחמת יום הכיפורים וכתוצר של תהליכים נוספים (חוק השבות, עליית שנות ה-90 של יהודי בריה"מ לשעבר ועוד) החברה הישראלית החלה לעסוק ביתר שאת בשאלות של זהות ישראלית-יהודית ובצורך  לגשר בין הווה עתיר שאלות לבין עבר שבמרכיביו אפשרויות לתשובות. עיסוק זה צבר תאוצה לאחר רצח רבין וב- 25 השנים האחרונות במקומות שונים ועל ידי פרטים וארגונים מגוונים; שיאו בהיווצרותן של מסגרות היהדות הישראלית (בטרמינולוגיה קודמת: התחדשות יהודית בישראל).

 

תופעת היהדות הישראלית מייצגת אי-מוכנות להתקבע בתוך מסגרות מגזריות, מגדריות ודתיות קיימות, רצון וצורך לפרוץ אותן, להנגיש מקורות ותרבות יהודית. היא גם מייצגת את הצורך לייצר מרחב ציבורי, מקומי ופרטי ליהדות השייכת ל-כולם. יהדות עכשווית ורלוונטית הנשענת על ערכי הדמוקרטיה המערבית.

פנים אגוד ארגוני יהדות ישראלית בשיתוף הוצאת רכס פרויקטים חינוכיים, 194 עמ', 50 שקלים.

הארגונים שלנו