תכניות הלימוד המרתקות בבית מדרש אלול לשנת תשע"ד - בואו להירשם!

בתי מדרש באלול ירושלים
   בית המדרש המתחדש
"אור זרוע" – מעשי חכמים וחלוצים


מנחים: מוקי צור ונעמה שקד
ימי ד' 10:00-16:30
35 מפגשים, מפגש ראשון - 2.10.13 כ"ח תשרי
 
אנו נפרדים בתודה גדולה מ יהודה טאובמן לאחר שנות הובלה והנחיה מבורכות ומקבלים בברכה ובשמחה את פניו של מוקי צור המצטרף לצוות בית המדרש.

נעסוק בעולמם של תנאים ואמוראים ושל חלוצים בעליות הראשונות. נתוודע לדמויות, להתמודדויות, לערכים, לשאלות החיים הגדולות והקטנות של אנשי המופת. נלמד הקשרי עומק תרבותיים וטקסטואליים בהם צמחו, פעלו ויצרו דורות אלה, נעמוד על השתקפויות וקשרים מרתקים ביניהם ונשאל על הרלוונטיות שלהם לחיינו במרחב האישי והציבורי.

למידע נוסףשלומי פרלמוטר בהגשת סוף שנה בבית המדרש תשע"ג
    בית מדרש מספרי סיפורים 'ויהי היום'

מנחים: ג'קי לוי, ד"ר ענבר רווה, אלית ובר
ריכוז וניהול אמנותי: ברכי ליפשיץ

ימי ב',  שני סמסטרים, 
4 קורסים, 14 מפגשים בכל קורס
                                                                      
במסורת היהודית סופרו סיפורים על-פה במשך אלפי שנים. חלקם הגדול נגנז בין הדפים הכתובים ואינו נוכח בזיכרון הקולקטיבי שלנו. בית מדרש מספרי סיפורים מזמין את הלומדים להרחיב את מנעד הסיפורים היהודיים שברשותם, לחדד את יכולות הניתוח וההקשבה לטקסטים וללטש את כישורי העיבוד ויכולת ההגשה של הסיפורים בביצוע חי מול קהל. המשתתפים מוזמנים לחדש מסורות של יצירה ועשייה תרבותית מתוך מפגש אישי עם החומרים, גישה פרשנית רחבה ואהבה לסיפורים.
 
  סמסטר א
(פתיחה: 14.10.13 י' חשון)
סמסטר ב
(פתיחה: 3.2.14 ג' אדר א')
9:00-12:15 הסיפור היהודי העממי – 
קורס ליבה, ד"ר ענבר רוה
מספרים תלמוד -
כיתת אמן, ג'קי לוי
12:45-15:30 אמנות הגשת הסיפור – 
קורס ליבה, אלית ובר
מספרים תנ"ך - 
אלית ובר

  סדנאות העשרה למספרים מקצועיים ואמני במה

מגוון סדנאות העשרה ללימוד  והעמקה  בסיפורים היהודיים לצד התמודדות מעשית עם שאלות ביצועיות ביחס אליהם.   את סדנאות שנת תשע"ב ושנת תשע"ג הנחו:  אלית ובר,  ד"ר נעמי יואלי, ג'קי לוי, יונדב קפלון ושי שוורץ.  

תכנית סדנאות תשע"ד תפורסם בהמשך.

למידע נוסף

 

    בית מדרש ערב - במדבר

מנחה: נעמה שקד
ימי ב' 19:00 - 22:00
35 מפגשים
פתיחה:  כ"ז באלול  2.9


ספר במדבר רצוף סיפורים דרמטיים של הליכה בדרך, של נסיונות, מכשולים והתמודדויות, של יחסים בין אלוהים, העם והיחידים שבתוכו. בבית המדרש נלמד ברצף את פרקי המקרא, נעקוב אחרי המסע רב-התהפוכות ונעמיק בשאלות המתעוררות בו. ננסה להתבונן במה שאמר התנ"ך וגם במה שלא אמר, במה שהוסיפו עליו הדורות הבאים – מן המדרש והזוהר עד ספרות ושירה מודרנית – ובמה שנוכל אנחנו לגלות מתוך עצמנו.

למידע נוסף

  בית מדרש בעברית קלה

מנחות: אילנה מרמור, שרה שוויקא, ד"ר אירנה סלונימסקי
יום ג' 17:00-20:30
פתיחה:  כ"ז תשרי 1.10 

אלול פונה באופן ייחודי גם לעולים חדשים. הלימוד כולל היכרות עם השפה והתרבות העברית בשילוב מקורות מהתנ"ך ומהמדרשים. בית מדרש זה פועל כבר מספר שנים בהצלחה רבה ומהווה למשתתפים מוקד משמעותי  במובן הלימודי והחברתי כאחד.

לחצו למידע נוסף
 
סדנאות באלול ירושלים
  סדנא לכתיבה יוצרת -   אני יהודי משמע אני כותב

מנחה: המשוררת חוה פנחס כהן 
יום ב' 18:00-21:00 
20 מפגשים. פתיחה: ג' חשון  7.10

הזמנה לקריאה ביקורתית במקורות ספרותיים ישראליים ויהודיים, ולכתיבה יוצרת המבוססת על דיאלוג עם מדרשי חז"ל ומדרש מודרני. כל משתתף זוכה ליחס אישי בהתאם לצורך המביא אותו לכתיבה ולהתייחסות ליצירתו מצד המנחה והשותפים.

לחצו למידע נוסף

  סדנא לקריאה בזוהר

מנחות: מלילה הלנר-אשד ונעמה שקד

יום א' 18:00 - 20:30
30 מפגשים
פתיחה: ט"ז בחשוון, 20.10

 
ספר הזוהר הוא ספר הספרים של הקבלה בימי הביניים ומן האוצרות הגדולים של הספרות היהודית בכלל. קריאה בזוהר אינה פשוטה שכן הוא כתוב ארמית ושפתו הפנימית מיתית, סמלית, דחוסה ורב-רבדית. תכונות אלו המקשות על הכניסה לעולם הזוהר הן גם התכונות שהביאו קוראים רבים לאורך הדורות להתאהב בו. בסדנא נקרא בארמית ובתרגום לעברית קטעי זוהר, ונלמד כיצד להכנס אט אט לעולמו הקסום.

לחצו למידע נוסף
 
  מקורוק - נוער יוצר רוק מהמקורות

פרויקט קהילתי מוזיקאלי במסגרתו חברי הרכבים צעירים, חילונים ודתיים, בגילאי 15-18 יוצרים מוסיקה מקורית בהשראת המקורות ובחברת מוזיקאים ואמנים ידועים.

מקורוק 2 יוצא לדרך בימים אלו - הרכבי נוער מוזמנים להירשם!
ליצירת קשר: נועה דואק  noad@elul.org.il

לחצו למידע נוסף
אלול ברחבי הארץ

  קה ילות לומדות

מפגש שבועי ללימוד מקורות ישראל באוירה פתוחה ושוויונית.  הלימוד מחזק את הכוח התרבותי הפעיל באזור המגורים, מעשיר את השפה והזהות היהודית, מאפשר בירור ערכי משמעותי גם בעת מחלוקת ותורם לשיח סובלני בקבוצה ובחברה הישראלית בכללה.  ברבות מן הקהילות שותפים הלומדים גם בפרויקטים קהילתיים, בבחינת 'גדול תלמוד המביא לידי מעשה'.
בימים אלו מתעדכנת רשימת הקהילות ותכנית הלימודים המפורטת לשנת תשע"ד.  בין השאר תתקיימנה בתשע"ד קהילות במקומות הבאים:  אבן-יהודה, אורנית, באר-שבע, בית-זית, בקעת-הירדן, הרצליה, חיפה, ירושלים, כפר-יחזקאל, ערד, פרדס-חנה ורמת-אפעל מוזמנים להמשיך ולעקוב. 
מעוניינים בקהילה לומדת אצלכם? מעוניינים באירוע לימוד חד- פעמי בקהילתכם?   צרו קשר יפעת זילברמן 050-2277194  yifat@elul.org.il
 
     קהילה חדשה באפעל -  אמונה באֵל, אמונה באדם

מנחים: יהודה טאובמן, הרב אברהם בלידשטיין
ימי א', 19:30-22:00, כיתת בינה, סמינר אפעל, רמת אפעל
25 מפגשים, מפגש פתיחה: ט' חשון  13.10

נעסוק בשאלות של אמונה, כפירה וקדושה, אל ואדם, פנים וחוץ, אמונות ומעשים. נשאל מהי אמונה? מיהו האדם המאמין? האם ניתן לחיות ללא אמונה? לחנך לאמונה? האם רלוונטית אמונה גם בעולם מערבי? רציונליסטי? לאחר שואה? נפגוש את אברהם, רות ואיוב, את אלישע בן אבויה ור' עקיבא, נקשיב לרמב"ם, לשפינוזה ולבעל שם טוב, לרב קוק, לא.ד. גורדון ולברנר, לרבי מלובביץ', לפרופ' ליבוביץ' ולאחרים ונאתגר את עצמנו ואת עולמנו הפנימי.
  
לחצו למידע נוסף
  
  תיאטרון סיפור לילדים מבית היוצר של בית מדרש אלול
מגוון מופעי תיאטרון סיפור מזמינים את הילדים להיכרות עם דמויות ועלילות מעולם התרבות היהודית. המופעים מבוססים על סיפורי התנ"ך, מדרשי חז"ל, סיפורי חסידים ואגדות עממיות. הם מאפשרים לילדים להכיר את ההיסטוריה, את הערכים, את לוח השנה ואת העולם התרבותי של העם היהודי ומועברים בגישה פתוחה ובהקפדה על איכות אמנותית.
  • מותאם לגנים וכיתות א-ב, לספריות, מתנ"סים ואירועים בקהילה. מגוון מופעים המותאמים לספריית פיג'מה והמשולבים בפעילות יצירה.
  • לעיון בתוכנית המופעים  לחצו כאן
  • לפרטים נוספים  ולהזמנת מופעים: דנאי כתב danay@elul.org.il טלפון: 052-8-570-270

    בתי מדרש באתרי רשות הטבע והגנים.   חדש באלול!  
 
בזמן הקרוב, כשתגיעו לסיור בחמת טבריה, בית שאן, ציפורי, או בית שערים סביר שתפגשו את מנחי אלול יחד עם מדריכי רט"ג מעיינים במקורות העתיקים וב ממצאים הארכיאולוגיים  ומחזירים לחיים את בית המדרש של חז"ל ואת דיוני הסנהדרין.
בהמשך תוכלו להגיע עם קבוצה ולהזמין יחידת לימוד בית מדרשית אשר תעמיק את חוויית הביקור ואת ההבנה של המקום על מגוון היבטיו, תאפשר לכם חוויה אקטיבית ותשאל על הקשר לחיים היום. 
שתוף פעולה מבורך בין אלול ובין רשות הטבע והגנים. 
ratag
 
תכניות נוספות באלול:
ערבי ספרות הפתוחים לקהל הרחב, בתי מדרש לדיאלוג בין שונים, השתלמויות מורים, מפגשי לימוד חד פעמיים, סיורים וקבלות שבת לקבוצות , מפגשים עם קבוצות מחו"ל, סדנאות לימוד לאנשי עסקים ועוד. 
לפרטים והזמנת פעילות: 02-5619436

 

בניית אתרים   All rights reserved by “Panim.org.il”
© 2007