פסטיבל הקהל 2017 | פנים

פסטיבל הקהל 2017

8 באוקטובר 2017 י"ח תשרי, ג' חול המועד סוכות, בסמינר אפעל
** התכנית כפופה לשינויים ** הכניסה למושבים על בסיס מקום פנוי ** מומלץ לרכוש כרטיסים במכירה מוקדמת **

11:30 עד 13:00

תקשורת ישראלית כגשר

שיח עם אנשי תקשורת על השסע והחיבור. פתיחה: חה"כ רחל עזריה. דיון בהשתתפות: אפי טריגר (גלי צה"ל), בני רבינוביץ (עיתונאי ופובליציסט חרדי), ליטל שמש (ערוץ 20), מנחה: דניאל גולדמן – יו"ר גשר.  

גשר

(חדר אוכל)

קרא עוד >
חופה בבחירה - מיליון סיבות להכיר את כל הדרכים להתחתן במדינת ישראל

מיליון ישראלים לא יכולים או לא רוצים להתחתן דרך הרבנות הראשית. מה כן קשת האופציות אם ירצו להתחתן בישראל? הרב צ'אק דוידזון – רב אורתודוכסי עורך חופות, הרב אילה שני – רב חילונית-הומניסטית, ענבר אורן – מנהלת "הויה – טקס ישראלי", תני פרנק - ראש תחום דת ומדינה בתנועת נאמני תורה ועבודה, קטיה קופצ'יק - רכזת דוברי רוסית, ישראל חופשית, עו״ד אילנה לייטמן. מנחה: דבי גולן – נשיאת עתיד במידבר.

עתיד במידבר, הוויה - ישראל חופשית, נאמני תורה ועבודה

(כיתה 7)

קרא עוד >
לחיות יחד - חיבור מעשי בין ארבעת השבטים

לפני כשנה וחצי חברו מספר קרנות מהארץ ומחו"ל בכדי להקים מיזם-על שנקרא "לחיות יחד", ומטרתו להוביל שיחה ועשייה בכל תחומי החיים בישראל בכדי לקדם את חזון הסדר הישראלי החדש שהתווה נשיא המדינה ראובן ריבלין ב"נאום ארבעת השבטים". במסגרת כח המשימה של המיזם, האמון על בניית תכניות הפעולה המעשיות ונמצא כעת בשיא שלבי התכנון, חברים פעילים מובילים ממגוון מגזרים וארגונים בחברה הישראלית.

בסדנה נקיים דיון מעשי ומונחה בהשתתפות הקהל לגבי המיזמים המתגבשים בתוכו ולתת לו ולנציגי המיזם הזדמנות לשפר את התכניות המתהוות ולקבל נקודות מבט נוספות מן הציבור. 

הסדנה תחל בפאנל קצר עם נציגים מארבעת השבטים המשתתפים בכח המשימה, ולאחר מכן יוצגו כמה מן היוזמות המרכזיות המתהוות. לאחר כל הצגה של יוזמה יתקיים דיון בקבוצות קטנות במעגלים מונחים.

ניר ברוידא – סמנכ"ל בינה התנועה ליהדות חברתית, רואן בשאראת – פעילה חברתית ומנהלת-שותפה של עמותת סדאקה רעות, ליאת מלכה – אקטיביסטית חרדית-מזרחית בתחום החינוך, אהרן אריאל לביא - יזם חברתי ואיש קהילות ותיק, מנחה: מיקי נבו – מנהל המיזם.

לחיות יחד

(כיתה 5)

קרא עוד >
חתונה יהודית גאה - טקס חופה גאה, ישראל 2017 - מסורת ויצירתיות

עו"ד סמדר דקל-נעים – ראש היחידה המשפטית ב'הויה', חן אריאלי – יו"ר האגודה למען הלהטב"ק בישראל, אבי בוסקילה – מנכ"ל שלום עכשיו ועורך חופות. מנחה: ערן גלובוס – יו"ר הבית הפתוח בירושלים.

הוויה ישראל חופשית

(בית חומה)

קרא עוד >
יום כיפור חילוני בישראל

בירור המושג יום כיפור חילוני בתיאוריה ובפרקטיקה. 

פרופ' יעקב מלכין – מייסד 'תמורה – יהדות חילונית', הרב אורן יהי שלום – דוקטורנט לחינוך, שלומית מאירס - ראשת הקהילה החילונית-הומניסטית 'אל מול תבור' בעין דור. מנחה: הרב תומר בליטי-דגן – מנהל ביה"ס לאמנויות בירושלים

תמורה 

(כיתה 3)

קרא עוד >
"אם הרב בעיניך דומה ל... " (מועד קטן, יז)

לימוד משותף על סיפורי מורים, תלמידים ומה שביניהם - ד"ר יכין אפשטיין, אילנה עב"ו-גולן.

המדרשה באורנים ומט"ח המחלקה לתרבות ישראל

(כיתה 4)

קרא עוד >
עכבר העיר ועכבר הכפר - פולמוס יהודי-ציוני

בית מדרש בהנחיית שלומי פרלמוטר וד"ר נח חיות

בית מדרש אלול ומרכז יעקב הרצוג

(כיתה 1 - בית מדרש)

קרא עוד >
חברותא אקספרס

׳פרויקט זוג׳ יוצא מהעולם הוירטואלי! חויית לימוד ייחודית בחברותות מפתיעות

(בדשא המרכזי)

קרא עוד >

13:30 עד 15:00

מדינת העם היהודי - האמנם?

ביטול הסכם הפשרה בכותל על ידי הממשלה והמדיניות המוכתבת על ידיה, מטלטלים את הקשר שבין מדינת ישראל ליהדות התפוצות, ומלבים סכסוך ופילוג בין הזרמים השונים בעם היהודי. המושב יפגיש בין נקודות מבט שונות בדיון ויעסוק בשאלה, האמנם ישראל היא ביתו של כלל העם היהודי?

פתיחה: השר לשת"פ אזורי צחי הנגבי – הממונה מטעם הממשלה על המו"מ למתווה הכותל, יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי. פאנל בהשתתפות: ענת הופמן - יו"ר ארגון נשות הכותל ומנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה, דייוויד הורוביץ – עורך ראשי Times of Israel, עו"ד הרב גלעד קריב – מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב יובל שרלו – ראש ישיבת אורות שאול. מנחה: מיכל ברמן – מנכ"לית ארגון פנים

התנועה הרפורמית, הסוכנות היהודית וקרן רודרמן

(בית ברנד)

קרא עוד >
מאה שנה ל"הלכה ואגדה" של ביאליק

לפני 100 שנה באודסה, כתב ביאליק את המסה "הלכה ואגדה" שהעיקרון המכונן שלה הוא הפיכת הלכות בלתי מוסריות לאגדות, יש שיאמרו הלכות חילוניות. בהשראת המסה, ארי אלון ומוקי צור יערכו שיחה על ביאליק על הימים

ההם והזמן הזה.  נצא למסע השואל מה מקומה של האגדה הפורצת אל הדמיון והחלום ומהו המקום של ההתעוררות המפוכחת של האחריות. כיצד  יכול הסיפור להדריכנו אל המעשה וכיצד המעשה יכול להפוך לחלום המזין את רוחו החופשית של האדם. מה המקום של האגדה וההלכה בחיי היחיד ובחיי הציבור היום ולקראת הימים הבאים. נועה שנער והציבור ילוו את המסע בשירה של ביאליק.

בינ"ה

(בית חומה)

קרא עוד >
מפגש בין זרמים - מערכת החינוך כהזדמנות לריפוי

גיא גרדי – מנהל מורשה מצוינות בחינוך יהודי חברתי, מאיר נאור – מייסד ובחרת ארגון יוצאי המגזר החרדי, אורית לסר – ראשת תחום חינוך בתנועת נאמני תורה ועבודה. מנחה: אביעד עברון – עורך כתב העת דעות. 

מורשה, ובחרת, נאמני תורה ועבודה

(כיתה 7)

קרא עוד >
החילונים עדיין אורתודוקסיים? נקודת מבחן להתחדשות היהודית

בחודשים האחרונים היינו עדים לפרשיות הקפאת פשרת הכותל ותחקיר 'מולד' על כניסת עמותות 'זהות' לבתי ספר ממלכתיים, שבהן עלתה בין היתר השאלה בידי מי מפקיד הציבור החילוני את מפתחות היהדות. טענה מרכזית שהועלתה מהצד החרד"לי בפולמוסים הללו היא שהחילונים כיום, כמו בעבר, מעדיפים לקבל את היהדות שלהם מ'היהודים האותנטיים' - ולא מהרפורמים, מהקונסרבטיביים או אפילו מגופים חילוניים. האם עדיין נכונה הטענה ש"בית הכנסת שהחילונים לא הולכים אליו הוא אורתודוקסי"? עד כמה הצליחו ההתחדשות היהודית החילונית, האורתודוקסית-ליברלית והזרמים הליברליים לשכנע בפועל את הציבור החילוני?

רגב בן דוד, יאיר יעקב

בית מדרש אלול

(כיתה 3)

קרא עוד >
"את כולם אני מכיר" - על א.נשים, תיוגים ומה שביניהם

בלימוד משותף של מגוון טקסטים והדיון שיעלה בעקבותיו, נבדוק עד כמה ומתי אנו מתייגים ומתוייגים. האם זה רע? או טוב? ומה ההשלכות של התיוג לכל אחת.ד באופן אישי ולכולנו כחברה. הרבה גלית אורן-מורן – רבה חילונית הומניסטית, ד"ר גבי ברזלי - מרצה, חוקר ומדריך טיולים. 

תמורה ומרכז יעקב הרצוג

(כיתה 5)

קרא עוד >
"באיזו דרך אלך?"

על מעברים, פרשות דרכים והזדמנויות. בית מדרש בהנחיית איריס אוסטפלד ועו״ד שלומית רביצקי.

המדרשה באורנים, בית מדרש אלול

(כיתה 1 - בית מדרש)

קרא עוד >

15:30 עד 17:00

מדוע נעדרת הדמוקרטיה ממגילת העצמאות?

דב אלבוים מארח לשיחה דמויות מפתח בחברה הישראלית. ברכות: ניר מאיר, מזכ"ל התנועה הקיבוצית

בינ"ה

(חדר אוכל)

קרא עוד >
על סערת ההדתה במערכת החינוך

פרופ' מיכל מושקט-ברקן משוחחת עם השר לשעבר זבולון אורלב, ד"ר יהודה מימרן – מנכ"ל כל ישראל חברים, ופרופ' עליזה שנהר – יו"ר הוועדה לבדיקת לימודי היהדות בחינוך הממלכתי. 

בשותפות מרכז ספיר

(בית ברנד)

קרא עוד >
סידור עבודה

ג'קי לוי, פובליציסט, איש רדיו ומספר סיפורים, משוחח עם חובבי תפילה ומתלבטי תפילה על ההתמודדות המאתגרת של היהודי המודרני עם סידור התפילה. משתתפים: אריאל לוינסון – הישיבה החילונית, הרבָּה פרופ' דליה מרקס - היברו יוניון קולג',  הרבנית דבורה עברון - מנהלת המכון למנהיגות הלכתית או"ת לינדנבאום, זאב קינן - עורך סידור 'ואני תפילתי' ומחזור 'פותח שער'.

סידורי התפילה הראשונים הופיעו, כנראה, רק במאה השביעית לספירה והם היו שונים מאוד מהסידור המוכר לנו היום. למעשה, כל דור הוסיף משלו לסידור, שכבה ועוד שכבה, עד שנתגבש 'מטבע תפילה' – נוסח קבוע שממנו לכאורה אין לסטות. אלא שתפילה מעצם מהותה היא שיח אינטימי של האדם המאמין עם אלוהיו. האם אפשר לקיים אינטימיות עם טקסט קבוע? ואם הטקסט נראה לי לא סביר, או מוגזם? אם הוא משתפך מידי, או מרגיש לא רלוונטי? ואם הוא גזעני? 

התנועה הקונסרבטיבית

(בית חומה, 16:00-17:15)

קרא עוד >
"תהלים בשר ודם" - ספר תהלים פוגש דמויות במרחב הישראלי

גל גבאי משוחחת עם גיבורי סדרת הרשת "תהלים בשר ודם".

929

(כיתה 7)

קרא עוד >
בד"ץ או בג"ץ - מי משפיע יותר על הדת בישראל?

בג"ץ ושינויים בתהליכי דת ומדינה - איך תובעים את הממסד הדתי, האם זוהי הדרך לשפר את פני שירותי הדת בישראל והאם זה מתפקידו של בג"ץ להתערב בתחום זה? מבט על סוגיות הדת והמדינה המרתקות ביותר שעלו לאחרונה לדיון בבג"ץ. 

עו"ד פרופ' אביעד הכהן - מהעותרים לבג"ץ בסוגיות מרכזיות, ד"ר סוזן וייס – יו"ר מרכז צדק לנשים, חה"כ עליזה לביא – ראש שדולת דת ומדינה בכנסת, הרב אהרן לייבוביץ' – ראש מיזם השגחה פרטית, הרב שאול פרבר – מייסד וראש ארגון עתים, עו"ד אלעד קפלן - מנהל המחלקה למדיניות ציבורית ומשפטית בארגון עתים. 

עתים, מרכז צדק לנשים, השגחה פרטית

(כיתה 5)

קרא עוד >
תן לי זמן

דיבורים על ארץ ועל זמן במילה ובשיר. לרגל צאת הספר "תן לי זמן" מאת הרב מנחם פרומן ז"ל. שרה ב"ק, הזמר אריאל הורוביץ, הדסה פרומן, ד"ר רות קלדרון, הרב יובל שרלו.

(כיתה 3)

קרא עוד >
התחדשות יהודית - זרם חדש או התפוררות הזרמים?

ד"ר רנית בודאי-הימן – מנכ"לית מיתרים, שגיא וסרמן – מנכ"ל תנועת הנוער צמר"ת, ויגאל סימון - ממייסדי הקיבוץ העירוני ומכינת בית ישראל, לומדים בהנחיית יניב מזומן – ראש מכינת מיתרים לכיש. 

מיתרים, צמרת, בית ישראל

(כיתה 4)

קרא עוד >
שותפים לסביבה - בין פיתוח לשימור

בית מדרש בהנחיית ד״ר גבי ברזלי ואילנה עב"ו גולן

מרכז יעקב הרצוג, המדרשה באורנים

(כיתה 1 - בית מדרש)

קרא עוד >

17:30 עד 19:00

טיש חסידי חלוצי

שלוש ביוגרפיות אישיות שונות כל כך נפגשות על במה אחת ומספרות סיפור אחד גדול. שרה ב"ק, ד"ר מוטי זעירא וד"ר זאב קיציס מספרים על עצמם ועל עברם, משלבים סיפורים ושירים חלוציים וחסידיים ובעצם מספרים את הסיפור היהודי-ישראלי.

המדרשה באורנים וזושא

(חדר אוכל)

קרא עוד >
בוב דילן בארץ הקודש

יהודה זיס וארז ניר מזמינים אתכם להצטרף למסע מוזיקלי צבעוני ומרגש בעקבות שיריו של בוב דילן. באמצעות תרגומים חדשים לשיריו המוכרים ומתוך הסיפורים והשירים הקהל ייחשף לעולמו המופלא של אדם, יוצר, משורר, ויש מי שיגיד אפילו נביא בן זמננו. אז מה הסיפור של חתן פרס נובל הצנוע עם הגיטרה והמפוחית? ואיך זה נשמע בעברית?

מרכז יעקב הרצוג

(כיתה 7)

קרא עוד >
המדריך לטרמפיסט: על מסעות, מפגשים ודרכים

הרב מישאל ציון משוחח עם הסופר והקולנוען יאיר אגמון, בוגר תכנית עמיתי ברונפמן.

עמיתי ברונפמן

(בית חומה, 18:00-19:15)

קרא עוד >
שיימינג - בין כלי הרסני לכלי חברתי

השיימינג נעשה מסיבות מגוונות, כגון: רצון להזהיר אנשים מפני אותו אדם, מאבק ערכי כנגד המעשה שהוא עשה, סיוע לקורבן; ולחילופין סיבות כמו נקמה, פורקן, שנאה ועוד. כשם שהמניעים שמובילים לשיימינג הם מגוונים כך גם תוצאותיו האפשריות. אנו יודעים שכלי חברתי זה אכן סייע להתמודדות עם תופעות חברתיות קשות, נתן כוח לאוכלוסיות חלשות, הזהיר את הציבור מאנשים בעיתיים וכדומה, אך במקביל אנו יודעים שהוא הביא לפגיעה עמוקה באנשים ושמם הטוב, לפירוק משפחות, ובמקרי קצה אפילו להתאבדות. 

השנה הקדשנו שעות רבות בבית המדרש של צוות ומנחי קולות ללימוד התופעה, ולקבלת השראה והכְוונה ממקורות ישראל בגיבוש כלי שיסייע לכל אדם להכריע האם ומתי לקחת חלק בפעולה שכזו. בסדנה נציג חלק מהמהלך הלימודי שעשינו, נחשוף את הכלי שפיתחנו ונדון בו מכמה היבטים בדגש על ההיבט הפמיניסטי. 

בהשתתפות: ליאור טל שדה - סמנכ"ל תוכן בארגון קולות, תהילה פרידמן נחלון - פעילה חברתית ופובלציסטית, מבכירות "ירושלמים", עמיתת "שחרית".

קולות

(כיתה 3)

קרא עוד >
"תנו לחבר'ה להרגיש" - על רגש, רוח ומניפולציה במסעות החינוכיים

תלמידי התיכונים יוצאים מטעם בתי הספר למסעות זהותיים ערכיים, המפגישים אותם עם דמויות וערכים מעצבי זהות. המושב יעסוק בדילמות ובאתגרים בהם כרוכה היציאה מחדר הכיתה אל מרחביים חינוכיים אחרים. אלון מור – מנהל תחום החינוך החווייתי בתכנית בארי, מכון הרטמן, עינט קרמר – מייסדת ומנהלת עמותת טבע עברי, טל שרי – רכז ארגון המעורר.

טבע עברי, מכון שלום הרטמן, המעורר

(כיתה 5)

קרא עוד >
א.ד. גורדון וישראל בעל שם טוב: אנשי היער ויחסם אל העיר

בית מדרש בהנחיית רועי הורן ונעמה שקד

בית מדרש אלול

(כיתה 1 - בית מדרש)

קרא עוד >

19:30 עד 21:30

המופע המרכזי: שם טוב לוי ורות קלדרון

מנחה: עו"ד שלומית רביצקי טור-פז, דברי ברכה: חה"כ יאיר לפיד ראש מפלגת יש עתיד, מיכל ברמן, מנכ"לית ארגון פנים, מר חיים גלרמן, חבר מועצת העיר רמת גן

קרא עוד >

הארגונים שלנו